Najciekawsze dzieła światowej architektury
«
»


Zamek w Malborku

Opublikowane dnia Paź 3, 2010

Ta twierdza do dziś jest chyba najlepiej zachowanym średniowiecznym zamkiem w Polsce. Co ciekawe to fakt, iż prace nad budową tego potężnego i zarazem groźnego zamczyska rozpoczęto już w 1278 roku, a co za tym idzie jest to jeden z najstarszych zabytków architektury polskiej.

Historia twierdzy ma wiele zwrotów, lecz sama w sobie stała się dosyć niesławną, ponieważ była siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Chodzi tutaj o niesławnych Krzyżaków, z którymi Polska uporała się dopiero w 1410 roku w Bitwie Pod Grunwaldem.

Nie można jednak powiedzieć, że zamek nie jest piękny. Jest niesamowitym przykładem pięknego zabytku architektonicznego, który został wykonany w nurcie typowo gotyckim. Cała powierzchnia potężnej warownej twierdzy wynosi około 250 tysięcy metrów kwadratowych, a trzeba przyznać, że jest to wręcz gigantyczna powierzchnia.

Zamek od samego początku istnienia miał być obronny toteż w architekturze główny nacisk położono na warowność grodu. Całość składa się z zamku niskiego, średniego i wysokiego. Jest tak dlatego, że wróg, który chciałby zdobyć zamek musiałby przechodzić kolejno przez obwarowane etapy.

Z ciekawostek na temat samej budowy można by nadmienić, że wykorzystano w niej ponad 4,5 miliona dachówek nie mówiąc już o ilości cegieł. To właśnie dlatego cały proces trwał tyle lat. Zamek przez lata swojego istnienia miał przeróżnych mieszkańców. Na samym początku rządzili nim Krzyżacy, lecz po latach wojen i setkach potyczek zamieszkali na nim królowie polscy, a miało to miejsce w latach 1457-1772.

Możesz również odwiedzić:

Skomentuj opis

You must be logged in to post a comment.