Najciekawsze dzieła światowej architektury
«
»


Zamek w Edynburgu

Opublikowane dnia Lis 17, 2010

Pisząc cokolwiek o tematyce poświęconej różnego rodzaju architekturze nie da się pominąć tematów związanych ze szkockimi zamczyskami. Co więcej to należałoby dodać, że najstarszym z nich ale również ze wszystkich zamków całej Wielkiej Brytanii jest ten, który znajduje się w Edynburgu.

Ta potężna twierdza zdobi samo centrum stolicy Szkocji. Trzeba przyznać, że jej twórcy dołożyli wszelkich starań do tego aby architektura obronna była na jak najwyższym poziomie. Było to ekstremalnie ważne, ponieważ w czasach wczesnego średniowiecza klany zamieszkujące właśnie tego typu twierdze wielokrotnie toczyły ze sobą krwawe walki o władze, wpływy i przede wszystkim o pieniądze i bogactwo.

Co za tym idzie zawsze podczas budowy tamtejszych zamczysk ich architektura miała na celu głównie walory obronne. Wracając do tematu samej twierdzy, która znajduje się w Edynburgu to trzeba powiedzieć, że samo siedlisko potężnej fortecy warownej znajduje się około 120 metrów nad poziomem morza, a więc góruje nad całą stolicą.

Pierwsze zabudowania obronne na terenie zamku odkryto stosunkowo niedawno i datuje się je na okres około IX wieku, lecz największa część murów została zaprojektowana przez architektów i postawiona w XVI wieku. Zabytkiem, który posiada w sobie niesamowitą magię tamtych czasów jest kaplica św. Małgorzaty, której powstanie datuje się na około XII i jest niezaprzeczalnie najstarszym budynkiem, który znajduje się w Edynburgu.

Potężne mury obronne i mnogość ciemnych komnat sprawia iż spacerując po tym niezwykłym zabytku architektonicznym mamy wrażenie jakbyśmy się przenieśli o tysiąc lat wstecz.

Możesz również odwiedzić:

Skomentuj opis

You must be logged in to post a comment.