Najciekawsze dzieła światowej architektury
«
»


Zamek Ainay-le-Vieil

Opublikowane dnia Lut 25, 2011

Na samym początku należałoby powiedzieć kilka słów odnośnie osławionej doliny Loary, która jest sławna ze względu na gigantyczną liczbę zamków znajdujących się wzdłuż rzeki Loary. Co ciekawe to fakt iż większość z nich zachowała się w niemal idealnym stanie, a co za tym idzie szlak ten stanowi jedno z najsławniejszych miejsc i przede wszystkim architektonicznych dzieł sztuki średniowiecznej.

Zamek Ainay-le-Vieil przez setki lat swojego istnienia przechodził z rąk do rąk potomków pewnego rycerza, który zakupił majątek mieszczący się w tym miejscu. Tym człowiekiem był rycerz Charles de Chevenon de Bigny. Ten gigantyczny zamek zbudowany na zasadzie ośmiokąta jest niesamowitym dziełem architektonicznym, którego twórcą był pan na Culan, a własnością francuskiego rycerza stał się on w 1467 roku.

Samo zamczysko powstało w stylu typowo renesansowym, a swoim pięknem przyćmiewa inne zabytki. Należałoby również dodać, że jeśli chodzi o szlak zamczysk jest to najdalej wysunięty punkt doliny Loary. We wnętrzu rodzina i potomkowie sławetnego rycerza zgromadzili nieprzebraną liczbę różnego rodzaju pamiątek, które opowiadają historię ludzi tak sławnych jak Colbert czy też Maria Antonina.

Już po wejściu do wnętrza przepięknego domostwa szlacheckiego widać potężny kominek, który przyozdobiono różnymi ornamentami, a który posiada inicjały jego pierwszego właściciela L i A. Błękitne tło udekorowano również symbolami lilli, które świadczą o wielkim patriotyzmie pana zamku. Wnętrza jednoznacznie ukazują gust i styl w jakim lubił mieszkać właściciel tego pięknego majątku.

Architektura jest zrobiona w sposób, który kładł największy nacisk na walory obronne tej gigantycznej kamiennej fortecy, lecz zabudowanie znajdujące się w środku są kwintesencją piękna i bogatego wzornictwa wykorzystywanego w architekturze renesansu.

Możesz również odwiedzić:

Skomentuj opis

You must be logged in to post a comment.