Najciekawsze dzieła światowej architektury
«
»


Wielki meczet w Samarze i minaret Malwijja

Opublikowane dnia Lis 26, 2010

Ten wspaniały egzemplarz architektury arabskiej jest niesamowitym przykładem na fakt iż tego rodzaju dzieła przyćmiewają swoją urodą, symetrią i przede wszystkim zdobieniami wiele różnego rodzaju zabytków. Wielki meczet powstał w latach 848-852, a jego fundatorem i patronem całego przedsięwzięcia był nikt inny jak wielki kalif al-Mutawakilla.

Na tamte czasy było to sanktuarium, które swoją wielkością sprawiło iż jako świątynia było największym tego rodzaju budynkiem na świecie. Część centralną, w której znajduje się olbrzymia sala służąca muzułmanom za miejsce odprawiania modłów otoczona jest gigantycznym murem sięgającym 10 metrów wysokości.

Ten styl architektoniczny miał na celu nie tylko wyposażenie sanktuarium w walory obronne, lecz również bardzo wysokie temperatury panujące w tamtym rejonie sprawiły iż Arabowie zawsze otaczali swoje zabudowania potężnymi murami, ponieważ tego rodzaju zabieg architektoniczny miał na celu również swoistego rodzaju izolację cieplną, która sprawiła, że w pomieszczeniach tego rodzaju meczetu jest nawet w upalne dni dosyć chłodno.

Sprzyja to skupieniu podczas modlitwy i daje wrażenie iż znaleźliśmy się w bezpiecznym miejscu. Oprócz tego, twórcy meczetu i przede wszystkim architekci, którzy brali udział w tworzeniu tego dzieła sztuki wyposażyli swój mur w aż 44 baszty, który nadały mu wygląd swoistego rodzaju twierdzy obronnej.

Jednak najpiękniejszym elementem całego meczetu jest minaret o nazwie Malwijja, który jest wysoki na 52 metry, a także zbudowano go jako alegorię do wieży Babel, którą ludzie postawili aby zrównać się z boską potęgą. Całość zapiera dech w piersiach i jest jednym z najpiękniejszych cudów jakie stworzyła ludzka ręka.

Możesz również odwiedzić:

Skomentuj opis

You must be logged in to post a comment.