Najciekawsze dzieła światowej architektury
»


Zamek Królewski na Wawelu

Opublikowane dnia Wrz 21, 2010

Trzeba przyznać, że Zamek Królewski na Wawelu jest jednym z najpiękniejszych zabytków architektonicznych w Polsce. Co więcej historia naszego kraju w znaczący sposób zaznaczyła wiele ważnych wydarzeń które miały miejsce lub są bezpośrednio powiązane z tym jakże pięknym dziełem architektury.

Potężny zamek leżący nad brzegiem rzeki Wisły robi piorunujące wrażenie i jest zdecydowaną chlubą nie tylko Krakowa ale również całego Państwa Polskiego. Kiedy patrzymy na niego z zewnątrz, oczom naszym ukazuje się przepiękna elewacja gotyckiego pałacu, która posiada tzw. Kurzą Stopkę. Jest ona potężną wieżą, która stanowi podporę wschodniego skrzydła tego sławnego zabytku.

Całość pełniła ongiś różne funkcje, lecz zamek powstał w celach obronnych i do dziś stanowi wielką fortecę, która była w historii nie do zdobycia przez wrogie wojska. Na kamiennych murach potężnej twierdzy, lecz dziś zabytku architektury, zapisana jest historia setek Polaków, którzy żyli i umierali na przestrzeni setek lat istnienia zamku.

Zwiedzając budowlę można zauważyć, że na dziedzińcu zbudowano przepięknie zdobione krużganki, które nadają całej budowli niesamowity klimat. Jeśli chodzi o Kurzą Stopkę, którą już opisaliśmy to najciekawszą rzeczą jest pomieszczenie, które znajduje się pod nią, a mianowicie tzw. Sala Kazimierowska, która na przestrzeni lat pełniła funkcje skarbca królewskiego posiadającego niezmierzone bogactwa.

Najbardziej znane pomieszczenia, które znajdują się w zamku to przede wszystkim: Sala Tronowa, Sala pod Zodiakiem, Sala Wazowska, Sypialnia Królewska i przede wszystkim osławiona Sala Senatorska.

Możesz również odwiedzić:

Skomentuj opis

You must be logged in to post a comment.