Najciekawsze dzieła światowej architektury
«


Świątynia Nieba

Opublikowane dnia Mar 8, 2011

To arcydzieło architektury przyćmiewa swym blaskiem większość zabytków sakralnych w całej Azji. Świątynia Nieba po jej ujrzeniu zapiera dech. Dzieje się tak dlatego iż stanowi dowód na perfekcjonizm chińskich mistrzów sztuki architektoniczno – budowlanej. Świątynia w roku 1998 weszła na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Datę powstania tego wspaniałego zabytku szacuje się na początku XV wieku i początkowo nazywano go Świątynią Nieba i Ziemi. Powierzchnia tego architektonicznego giganta wynosi około 3 kilometrów kwadratowych. Ciekawostką jest fakt iż wybudowano ją zgodnie z panującymi w tamtych czasach zasadami filozoficznymi i religijnymi. Wnętrze tych zabudowań sakralnych kryje w sobie pełne bogactwo barw i wchodząc do kolejnych pomieszczeń zdajemy sobie sprawą iż ten obiekt kultu prowadzi nas do zupełnie innego świata niż ten, który znamy jako europejczycy.

Kolory użyte do przyozdobienia wnętrz są tak soczyste, że kiedy człowiek zanurzy się w ten niesamowity klimat to wchodząc do każdego z dopracowanych architektonicznie pomieszczeń chce chwytać owe kolory. Mieszanki mocnej czerwieni i złota doskonale ze sobą współgrają, lecz aby zobaczyć więcej trzeba się po prostu do tego wspaniałego budynku wybrać. W samym sercu świątyni znajduje się okrągły ołtarz, który jest najświętszym miejscem całego kompleksu.

Dawniej był on miejscem, na którym cesarz dynastii rządzącej składał ofiary ku pomyślności swego ludu. Ołtarz został wybudowany z marmuru i jest trzy poziomowy. Owe trzy poziomi symbolizują kolejno Człowieka, Ziemię i Niebo. Całość zbudowano z podobnym zamysłem jak wiele innych świątyń. Człowiek wchodzący w progi tego kompleksu ma się czuć przytłoczony ogromem boskiej potęgi, a trzeba przyznać, ze Chińczykom udało się to doskonale.

Możesz również odwiedzić:

    Nie znaleziono dopasowań

Comments are closed.