Najciekawsze dzieła światowej architektury
«
»


Sagrada Familia

Opublikowane dnia Lis 8, 2010

Świątynia Pokutna Świętej Rodziny jak inaczej nazywa się Sagrada Familia jest niesamowitym dziełem architektonicznym. Jednak smutek ogarnia każdego miłośnika architektury na wieść o tym, że obecnie nie została ona jeszcze skończona, ponieważ zaistniały gigantyczne problemy finansowe i koniec jej budowy przewiduje się na rok 2026.

Jednak trzeba przyznać, że sam jej widok zapiera dech w piersiach. Po pierwszym spojrzeniu na cześć, która została już wybudowana mnogość jej detali przyprawia o swoistego rodzaju oczo-pląs, który nie pozwala nam przyjrzeć się dokładnie każdemu wspaniałemu wykończeniu rzeźbiarskiemu.

Każdy wystający kawałek kamienia, cegły bądź betonu został przyozdobiony w przepiękne rzeźbienia, które przedstawiają Świętych pełniących główne role w Biblii. Co więcej to należałoby również dodać, że ta budowla sakralna jest bazyliką, lecz często pojawia się błędne twierdzenie dotyczące rzekomego faktu jakoby miała ona status katedry.

Jeśli chodzi o jej architekturę to została wybudowana na zasadach nurtu secesyjnego. Sagrada Familia jest również dziełem życia rozsławionego dzięki niej katalońskiego architekta Antoniego Gaudi. Ciekawym tematem są założenia projektanta, który chciał aby po jej postawieniu stanowiła ona jeden organizm.

Antonio Gaudi otrzymał zlecenie zaprojektowania tego cudu po tym jak architekt, który początkowo miał się tym zająć wszedł w dość poważny spór z grupą, która finansowała cały projekt. Sam twórca spędził nad projektem aż 15 lat swojego życia, lecz zginął w wypadku i jego dzieło nie mogło zostać ukończone.

Na samym końcu chciałbym dodać iż wszystkie projekty Gaudi’ego przepadły podczas wielkiej wojny domowej jaka miała miejsce w Hiszpanii i dlatego w Barcelonie jest taki problem aby to dzieło sztuki ukończyć.

Możesz również odwiedzić:

Skomentuj opis

You must be logged in to post a comment.