Najciekawsze dzieła światowej architektury
«
»


Oratorium w Germigny-des-Prés

Opublikowane dnia Lut 12, 2011

Kościół ten jako dzieło architektoniczne jest bardzo stary, ponieważ pochodzi z okresu karolińskiego. Rozpoczęcie prac budowlanych datuje się na rok 806, a inicjatorem tego sporego przedsięwzięcia jak na tamte czasy był sam Teodoulf, który był w tamtych czasach biskupem Orleanu.

Należałoby również dodać, że historycy i archeolodzy uważają iż projektantem tej wspaniałej budowli, która jest niewątpliwie dziełem architektonicznym jest ta sama osoba, która projektowała kościół w Akwizgranie, a mianowicie architekt Odo, który pochodził z Armenii.

Całość wybudowano na zasadzie krzyża greckiego, co w tamtych czasach było dość popularnym rozmieszczeniem wszelkich obiektów sakralnych. XI wiek przyniósł bardzo trudny moment w historii tego kościoła, ponieważ wybuchł w nim wielki pożar przez co budowla musiała być przebudowana.

Patrząc na zdjęcia tego wczesnośredniowiecznego budynku widać mnóstwo różnego rodzaju podobieństw do katedry w Akwizgranie, lecz ma on swój niepowtarzalny klimat. Sam obiekt przebudowywany był wielokrotnie, a do dzisiejszego kształtu doprowadziły w sumie trzy większe prace budowlane zmieniające jego ostateczny kształt w XV, XVI i XIX wieku.

Jednak to co w tym architektonicznym dziele jest najważniejsze to mozaika, której powstanie datuje się na IX wiek, a przedstawia ona dwóch aniołów chroniących Arkę Przymierza. Jej twórca użył do jej wykonania około 130 tysięcy złoconych płytek, a efekt końcowy jest wręcz powalający.

Odnaleziono ją w pierwszej połowie XIX wieku kiedy to podczas prac renowacyjnych zdarto wierzchnią warstwę farby wapiennej, która zakrywała to najstarsze na świecie tego rodzaju dzieło sztuki sakralnej.

Możesz również odwiedzić:

Skomentuj opis

You must be logged in to post a comment.