Najciekawsze dzieła światowej architektury
«
»


Krak des Chevaliers

Opublikowane dnia Gru 2, 2010

Jest to potężna twierdza krzyżowców, która znajduje się na terenie dzisiejszej Syrii. Przez lata była ona niezdobyta, lecz to co najciekawsze to fakt, że przetrwała ona przez ponad VII wieków w stanie praktycznie nienaruszonym. Jej burzliwa historia, a co za tym idzie kluczowe znaczenie rozpoczyna się w okolicach XI wieku kiedy to zostaje ona zdobyta na krótki czas przez Rajmunda z Tuluzy.

Co ciekawe to obecny kształt architektury jest typowo gotycki, lecz do tego dlaczego tak jest za chwilę dojdziemy. Kluczowym zdarzeniem w historii tego wspaniałego i fortecznego obiektu architektonicznego jest przekazanie go na własność Joannitom przez hrabiego Trypolisu Rajmunda II. Trzeba przyznać, że zakon ten wzniósł na wyżyny potęgę wielkiej fortecy.

Nowi właściciele postanowili uczynić fortecę swoją bazą wypadową i główną siedzibą toteż nie szczędzili oni wydatków na podwójne mury, które były niesamowicie nowatorskim rozwiązaniem, ponieważ w czasach krucjat ten zabieg architektoniczny był rzadkością.

Oprócz tego Joannici wybudowali mnóstwo różnego rodzaju pomieszczeń utrzymanych w architekturze wczesnogotyckiej, a co za tym idzie zamczysko zyskało wielką sławę i potęgę, a przede wszystkim niesamowity rozgłos. Postawiono również szereg kaplic i co ciekawe gigantyczną stajnię, która mogła pomieścić około jednego tysiąca koni bojowych.

Twierdza warowna Krak des Chevaliers u szczytu swojego splendoru mogła pomieścić około dwóch tysięcy zbrojnych, a posiadając pełne spichlerze oblężenie jej mogło trwać nawet pięć długich i obfitych w straty dla najeźdźców lat. Jest to niesamowity egzemplarz budowli fortecznej z tamtych czasów i trzeba przyznać, że jego rozmiary budzą niesamowity respekt wśród zwiedzających.

Możesz również odwiedzić:

Skomentuj opis

You must be logged in to post a comment.