Najciekawsze dzieła światowej architektury
«
»


Kościół Świętej Trójcy w Gnieźnie

Opublikowane dnia Sty 12, 2011

Początki tego architektonicznego zabytku sakralnego datuje się na połowę XII wieku, a co za tym idzie należałoby dodać iż został on wielokrotnie przebudowywany. Dlatego dziś zawiera on w sobie mnóstwo różnego rodzaju elementów barokowych.

Rozpoczynając tą krótką opowieść o historii tego wspaniałego miejsca należałoby zaznaczyć, że jego główny fundator jest dzisiaj nieznany, lecz żył on w czasach sławnego Mikołaja Grossmana. W tym przypadku chodzi tutaj o pierwszą połowę XV wieki, ponieważ w tym okresie dokonano pierwszych robót budowlanych i przede wszystkim architektonicznych.

Jego kształt jest typowym przykładem sztuki późnogotyckiej, a co najważniejsze kościół ten jest bardzo charakterystycznym przykładem kościoła jednonawowego. Podczas wielu wojen kościół często cierpiał i był parę razy praktycznie doszczętnie zburzony, lecz spokój jego murów został odzyskany w roku 1613 kiedy to został całkowicie odbudowany, lecz już w stylu barokowym.

Do dnia dzisiejszego stanowi swoistego rodzaju połączenie architektury gotyckiej z barokową. Weźmy np. wieże, którą zbudowano w stylu typowo gotyckim, a jej uwieńczenie nazywane jest hełmem barokowym z roku 1687. Trzeba przyznać, że mimo swoistego rodzaju kompilacji architektonicznej całość jest wspaniałym zabytkiem, który jako budowla sakralna nie ma  sobie równych.

Do stylu jego budowy należałoby również dodać, że prezbiterium w tej świątyni należy do nielicznych egzemplarzy, które są wielobocznie zamknięte. Wygląda to bardzo ciekawie i jest bardzo ważną atrakcją turystyczną, ponieważ już na pierwszy rzut oka widać, że jest w nim coś niezwykłego.

Możesz również odwiedzić:

Skomentuj opis

You must be logged in to post a comment.