Najciekawsze dzieła światowej architektury
«
»


Kościół Świętego Jana w Toruniu

Opublikowane dnia Paź 10, 2010

Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o zabytki architektury gotyckiej, na ziemi chełmińskiej kościół ten nie ma sobie równych. Nie chodzi tu tylko o samą budowlę ale również o szereg cudownych wręcz dzieł sztuki, które zobaczyć będziemy mogli w środku. Całość została zbudowana na zasadzie trójnawowej hali, której wysokość sięga około 28 metrów.

Potężne strzeliste wnętrze potrafi przytłoczyć każdą osobę, która będąc w Toruniu będzie chciała przyjrzeć się z bliska całemu budynkowi. Ta piękna budowla sakralna została zbudowana na przełomie XIV i XV wieku, a co za tym idzie jest bardzo charakterystycznym przedstawicielem nurtu gotyckiego. Posiada pięknie zdobione prezbiterium, a przede wszystkim zaciszne kaplice, które znajdują się w nawach bocznych.

Elewacja całego budynku to typowy przykład architektury gotyckiej, ponieważ posiada wysokie ściany i potężne strzeliste okna, których celem było sprawienie aby każdy wierny czuł się „malutki” przy potędze domu Boga. Jeśli chodzi natomiast o prezbiterium, o którym wspomniałem wcześniej to jest ono sklepione w bardzo charakterystyczny krzyżowo-żebrowy i gwieździsty sposób.

Należałoby również dodać iż jest to miejsce pochówku serca króla Jana Olbrachta, a co za tym idzie zdecydowanie najważniejsze miejsce sakralne w Toruniu. Znajdujący się na ołtarzu głównym tryptyk św. Wolfganga pochodzi z roku około 1506 i został zakupiony przez fundację Kaspra Welkera.

W katedrze znajdziemy również popiersie samego Mojżesza, które zostało zrobione w roku około 1390 i trzeba przyznać, że doskonałością wykonania sprawia ono, że nie można oderwać od niego wzroku. Mojżesz trzymający w rękach tablice z przykazaniami jest niesamowitym dziełem ozdabiającym architekturę gotycką w jakiej został wybudowany kościół.

Możesz również odwiedzić:

Skomentuj opis

You must be logged in to post a comment.