Najciekawsze dzieła światowej architektury
«
»


Kościół San Vitale w Rawennie

Opublikowane dnia Paź 25, 2010

Ta piękna budowla sakralna jest jedną z najstarszych na świecie. Co za tym idzie należy do Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Trzeba przyznać, iż jest to niesamowicie piękny zabytek sztuki bizantyjskiej, a architektonicznie nie ma sobie równych. Został zbudowany na planie ośmiokąta i był bezpośrednią inspiracją do budowy Katedry Akwizgrańskiej.

San Vitale rozpoczęto budować w okolicach roku 527, a koniec prac nastąpił w 548 roku. Trzeba przyznać, że jak na tak stare zabudowania jest on zachowany w praktycznie nietkniętym stanie, lecz ekipy odpowiadające za renowację zabytków trzymają rękę na pulsie, żeby nic nie zostało zniszczone.

Źródeł dotyczących fundatorów tego architektonicznego arcydzieła sztuki jest naprawdę nie wiele. Z tego co wiemy osobą, która wyłożyła około 25 tysięcy sztuk złota aby budowla sakralna mogła powstać był anonimowy grecki bankier, lecz większość historyków twierdzi iż był to sam monarcha ówczesnego Cesarstwa Bizantyjskiego Justynian Wielki, który chciał wskazać iż jego państwo jest niepokonane.

San Vitale zostało wzniesione na planie charakterystycznego w tamtych czasach ośmioboku, lecz wyposażono go również w empory, a także wydzielone prezbiterium. Przylegające do niego dwie powalające swoim splendorem kaplice noszą nazwy prthesis i diaconicon.

Można by powiedzieć, że stanowią one swoistego rodzaju wizytówkę kościołów bizantyjskich. Wnętrze tego wspaniałego zabytku architektury zostało przyozdobione wspaniałymi mozaikami, które przedstawiają min. samego cesarza Justyniana, cesarzową Teodorę, a także mnóstwo scen ze Starego Testamentu.

Możesz również odwiedzić:

Skomentuj opis

You must be logged in to post a comment.