Najciekawsze dzieła światowej architektury
«
»


Kościół Najświętszej Marii Panny w Poznaniu

Opublikowane dnia Sty 21, 2011

Wokół tego zabudowania sakralnego, które znajduje się na Ostrowie Tumskim w Poznaniu ostatnimi czasy rozgorzała burzliwa dyskusja. Stało się tak dlatego, że badania archeologiczne potwierdziły, że przed kościołem Najświętszej Marii Panny istniały w tym miejscu zabudowania o nazwie palatium samego Mieszka I.

Co za tym idzie historycy i archeologowie wysnuli wniosek, że to właśnie Poznań był przypuszczalną stolicą państwa Polskiego w tamtych czasach, a nie jak przypuszczano Gniezno. Jednak informacje dotyczące tego wspaniałego zabytku architektonicznego są na razie nie publikowane i stanowią domniemania.

Oprócz tego należałoby dodać, iż cały Ostrów Tumski w Poznaniu był zamieszkiwany już po pierwszym zlodowaceniu, a co za tym idzie początki osad na jego terenie przypadają na długo przed rządami Piastów na ziemiach polskich. Historia tego wspaniałego zabytku architektonicznego przypada na X wiek, a więc jest jednym z najstarszych tego typu zabudowań w Polsce, co więcej to początkowo miała stać na tym miejscu znacznie większa świątynia, lecz z niewyjaśnionych przyczyn powstał właśnie ten wspaniały kościółek.

Kościół był wielokrotnie przybudowywany. Ściany, które miały pełnić część prezbiterium znacznie większego cudu architektonicznego przebudowano, a miało do miejsce w pierwszej połowie XV wieku. Kościółek ten kryje w sobie wiele tajemnic, a wykopaliska są w zasadzie cały czas prowadzone.

Całość wybudowano ze znacznej ilości cegieł czerwonych, lecz według pomysłu autora projektu poprzetykano je elementami cegieł ceramicznych. Nadało to tejże budowli sakralnej niesamowitego klimatu, a trzeba przyznać, że całość wygląda wręcz rewelacyjnie.

Możesz również odwiedzić:

    Nie znaleziono dopasowań

Skomentuj opis

You must be logged in to post a comment.