Najciekawsze dzieła światowej architektury
«
»


Kościół Mariacki w Bergen auf Rügen

Opublikowane dnia Lut 6, 2011

Ta potężna świątynia jest niezaprzeczalnie najstarszą tego typu architektoniczną budowlą na terenie Rugii. Co więcej obecnie nie jest kościołem katolickim, lecz ewangelicko-luterańskim, a co za tym idzie związany jest mocno z ideologią protestancką.

Pomysłodawcą i zarazem fundatorem przepięknego kościoła był Jaromar I, a pierwsze prace budowlano-architektoniczne przypadają na 1180 rok, a więc bardzo wcześnie. Jest to typowa romańska bazylika, która posiada aż trzy nawy, a także transept.

Oprócz tego miała być kaplicą książęcą. Należałoby również dodać, że do jej budowy ściągnięto najelpeszych rzemieślników nawet z Danii. Jednak najważniejszymi zbiorami pięknej budowli sakralnej są egzemplarze niezmiernie starych i o niebywałej wartości egzemplarzy przedmiotów wykorzystywanych do mszy. Pierwszym z nich jest kielich zdobiony przepięknym złotym filigranem, a także chrzcielnicą.

Oba te przedmioty będące chlubą kościoła w Bergen pochodzą z połowy XIII wieku. Jak widać widziały one około siedmiuset lat historii ludzkości, więc można powiedzieć, że są praktycznie bezcenne. Z okresów późniejszych w Kościele Mariackim znajdziemy również ołtarz, ambonę, żyrandol, a przede wszystkim cudowne konfesjonały. Wszystkie te dzieła pochodzą z okresu baroku.

Kościół ten słynie jednak nie tylko jako dzieło architektury ale również miejsce tajemniczej rzeźby ukrytej w fasadzie budynku, która najprawdopodobniej pochodzi z XIII wieku. Co za tym idzie niesie bardzo dziwne przesłanie, które historycy odczytali jako płytę nagrobną samego fundatora pięknego zabytku architektonicznego. Niektórzy twierdzą iż jest pogańskim symbolem jednego z bóstw, którym w tamtych czasach oddawano cześć, a chodzi tutaj o Świętowita.

Możesz również odwiedzić:

Skomentuj opis

You must be logged in to post a comment.