Najciekawsze dzieła światowej architektury
«
»


Katedra w Kolonii

Opublikowane dnia Gru 19, 2010

To co rzuca się od razu w oczy podczas obserwacji tego architektonicznego dzieła sztuki to fakt iż zostało ono zbudowane na planie krzyża, co możemy zobaczyć obserwując zdjęcia zrobione z lotu ptaka. Katedrę wykonano w lekkim gotyckim stylu architektonicznym, ponieważ w tamtym okresie uważano iż styl romański jest dobry dla „dzikiej” Polski.

Co za tym idzie cała budowa trwała niezmiernie długo, ponieważ tego typu architektura ma to do siebie, że każdy element powinien być rzeźbiony i odpowiednio obrobiony zanim murarz będzie mógł go umieścić w miejscu jego przeznaczenia.

Można zatem wysnuć wniosek iż podczas budowy katedry wzięło udział znacznie więcej mistrzów rzeźbiarstwa niż murarzy. Budowę rozpoczęto już w połowie XIII wieku, a zainicjował ją nikt inny jak pewien arcybiskup Konrad von Hochstaden. Całość posiada zapierający dech w piersiach splendor i jako budowla sakralna katedra w Kolonii jest wręcz gigantyczna.

Z ciekawostek, można by powiedzieć iż budowlę wzniesiono ze skały wulkanicznej o nazwie trachyt. Budowę wstrzymano na początku XVI wieku, ponieważ zabrakło funduszy na całe przedsięwzięcie. Bogactwo zdobień przytłacza do tego stopnia, że cieżko nam się skupić na każdym smaczku, który został dodany przez twórców na przestrzeni wieków.

Katedra naszpikowana jest ciekawymi zabiegami architektonicznymi, a do tych najczęstszych można by zaliczyć: przypory, wampiergi, maswerki, czołganki, potężne bogato zdobione okna, które zawierają mnóstwo różnego rodzaju witraży, dających wrażenie swoistego rodzaju gry światła wewnątrz.

Możesz również odwiedzić:

Skomentuj opis

You must be logged in to post a comment.