Najciekawsze dzieła światowej architektury
«
»


Katedra w Akwizgranie

Opublikowane dnia Paź 18, 2010

Na samym początku należałoby wspomnieć iż jest to miejsce, w którym koronowano Karola Wielkiego, a co za tym idzie przez setki lat swojego istnienia Katedra w Akwizgranie nabrała wymiaru niemal mistycznego. Co za tym idzie w środku znajduje się relikwiarz zawierający ciało króla, który zjednoczył praktycznie całą wczesnośredniowieczną Europę.

Już oglądając zdjęcia tego zabytku architektonicznego zastanawiamy się jak wspaniale mógłby się poczuć człowiek, który odwiedziłby to miejsce. Katedra dostała się na listę UNESCO, która zawiera w sobie całe dziedzictwo kulturowe. Co za tym idzie władze przykładają ogromną wagę do tego aby całość była doskonale zakonserwowana, a wyniki prac można zobaczyć na zdjęciach.

Inspiracją do wzniesienia tej kwintesencji umiejętności wczesnośredniowiecznych mistrzów architektury był kościół w Rawennie, który wybudowano w VI wieku. Katedrę wybudowano na planie ośmiokąta, który w tamtych czasach uważany był za najszlachetniejsze połączenia koła i kwadratu.

Koło symbolizowało nieskończoność, a kwadrat miał wskazywać kierunki na sklepieniu niebieskim. Wnętrze jest wręcz naszpikowane różnymi arcydziełami sztuki sakralnej z najwcześniejszych lat jej istnienia oprócz relikwiarza mamy tam również piękne witraże, które co prawda ucierpiały podczas wojny, lecz potem mnóstwo wysiłku włożono w to aby przywrócić im dawną świetność, co się zresztą udało.

Ten zabytek architektoniczny został zbudowany na podstawie ośmiokąta, lecz o tym już wspominaliśmy. Od czasu jednak jego istnienia stale katedrę w Akwizgranie rozbudowywano, lecz ciekawą rzeczą jest fakt iż każde nowe pomieszczenie również było zbudowane na planie ośmiokąta.

Możesz również odwiedzić:

Skomentuj opis

You must be logged in to post a comment.