Najciekawsze dzieła światowej architektury
«
»


Katedra Notre-Dame w Paryżu

Opublikowane dnia Lis 2, 2010

Muszę przyznać, że oglądając to architektoniczne dzieło sztuki nie mogłem wyjść z podziwu jak wczesnośredniowieczni artyści potrafili wybudować tak wspaniałe cudo bez użycia jakiejkolwiek zaawansowanej technologii. Co więcej trzeba przyznać, że jest to jeden z najsławniejszych zabytków sakralnych na całym świecie.

Tak olbrzymią popularność tej przepięknej katedry przyniosła książka Victora Hugo nosząca tytuł „Dzwonnik z Notre Dame”. Nie można mówić o jednym z niewątpliwych cudów architektury bez poinformowania naszego szanownego czytelnika o znaczeniu słów Notre Dame, po przetłumaczeniu bowiem znaczą one Nasza Pani i odnosi się do samej Matki Boskiej, którą z powodzeniem można nazwać patronką katedry.

Jeśli chodzi o walory architektury to jest ich mnóstwo. Jest to kościół pięcio-nawowy z przepięknym, lecz dosyć długim prezbiterium. Jednym z elementów dodających smaku są przede wszystkim nawa krzyżowa i podwójne obejście prezbiterium na zasadzie półkola.

Należałoby również dodać, że cała katedra zbudowana jest w stylu całkowicie romańskim, lecz w ciągu setek lat swojego istnienia wiele rzeczy w niej zmieniono na skutek renowacji zabytku lub innych prac przeprowadzanych na zewnątrz i w środku. We wnętrzu oprócz niezmierzonej ilości dzieł sztuki architektonicznej i nie tylko, znajdziemy aż trzy wielkie portale, lecz środkowy jest zdecydowanie największych rozmiarów.

Przyozdobiono go sceną bardzo popularną w tamtych czasach, a mianowicie przedstawiającą Sąd Ostateczny. Lewy portal został w całości poświęcony patronce katedry i jest on nieco asymetryczny do reszty, lecz patrząc z punktu widzenia architektury można powiedzieć, że mimo to doskonale pasuje do reszty wnętrza tej wspaniałej budowli.

Możesz również odwiedzić:

Skomentuj opis

You must be logged in to post a comment.