Najciekawsze dzieła światowej architektury
«
»


Hagia Sofia

Opublikowane dnia Gru 27, 2010

Na samym początku należałoby powiedzieć, że ta muzułmańska świątynia przez setki lat swojego istnienia stała się swoistego rodzaju ikoną islamu, a co za tym idzie oprócz wiernych przyciągnęła do swoich murów miliony turystów. Będąc w Istambule nie można nie odwiedzić tego architektonicznego cudu.

Oprócz tego należałoby również opisać kilka najciekawszych informacji dotyczących wyglądu tego architektonicznego dzieła sztuki. Jest to swoistego rodzaju bazylika z połączeniem budowli postawionej na planie centralnym, zawierającej kilka cech kościoła katolickiego.

Jej wymiary to 71 x 77 metrów kwadratowych. Kopuła, która znajduje się w centralnej części tej islamskiej świątyni posiada kopułę o średnicy około 32 metrów. Wysokość w centralnym miejscu również budzi podziw turystów, ponieważ wynosi około 55 metrów.

Jest to typowe dzieło powstałe na zasadach architektury bizantyjskiej, co można poznać po gigantycznej liczbie kolumn w środku. Filary, na których opiera się cały budynek zostały wsparte dwoma parami przypór aby wzmocnić całą konstrukcję dodano do nich również cudowne zdobienia.

Trzeba przyznać, że to ogromne przedsięwzięcie jakim była budowa tej potężnej świątyni wymagało również mnóstwa różnego rodzaju materiałów budowlanych. Z ciekawostek warto by dodać, że bazy większości kolumn zostały wykonane z szarego marmuru, lecz część z nich wybudowano używając do tego zielonego marmuru.

Trzeba przyznać, że mnogość tego typu rozwiązań daje niesamowite wrażenie i swoistego rodzaju przegląd architektury muzułmańskiej. Każdy turysta, który będzie odwiedzał stolicę Turcji powinien zajrzeć to tej wspaniałej budowli, która łączy w sobie esencję piękna i zdolności arabskich rzemieślników.

Możesz również odwiedzić:

Skomentuj opis

You must be logged in to post a comment.