Najciekawsze dzieła światowej architektury
«
»


Błękitny Meczet

Opublikowane dnia Sty 5, 2011

To dzieło architektoniczne jest typowym przykładem sztuki islamskiej i zostało stworzone przez sułtana Ahmeda I, którego celem było stworzenie świątyni wspanialszej niż Haga Sofia. Co ciekawe to dzieło to było inspiracją 19-letniego sułtana, który objął władzę w bardzo młodym wieku.

Rozpoczęcie realizacji tego przedsięwzięcia przypada na rok 1609, a więc jest to dużo młodszy projekt od Haga Sofii. Co za tym idzie budowa trwała zdecydowanie krócej. Pierwotnie to miejsce, które było i do dzisiaj jest ośrodkiem modłów dla muzułmanów miało być centrum islamu.

Całość została zrobiona na podstawie typowego kwadratu. Plac, na którym znajduje się cała budowla jest otoczony dość potężnym murem, a do środka wiedzie aż pięć różnych bram. Meczet jest otoczony sześcioma minaretami co nadaje mu bardzo charakterystyczny wygląd.

Jak to bywa w zwyczaju architektury islamskiej meczet posiada potężną kopułę, której średnicę liczy się na około 22 metry, a łączna wysokość muzułmańskiej świątyni wynosi ponad 40 metrów. W islamie panuje absolutny zakaz przedstawiania wizerunku Allacha i proroka Mahometa.

Co za tym idzie wszystkie świątynie islamskie są dekorowane samymi wersetami z Koranu, który jest świętą księgą Islamu. Co więcej zdobienia, bez których nie można by wybudować jakiegokolwiek dzieła architektonicznego, są w tego typu dziełach zrobione na zasadzie przepięknych mozajek, które wykonuje się z różnego rodzaju płytek fajansowych.

Błękitny Meczet nie odstaje pod tym względem w żaden sposób. Na jego galeriach znalazło się około 21 tysięcy tego rodzaju mozajek, które skupiono wokół różnego rodzaju motywów roślinnych, które są niewątpliwą innowacją w dziedzinie układania mozajek.

Możesz również odwiedzić:

Skomentuj opis

You must be logged in to post a comment.