Najciekawsze dzieła światowej architektury
«
»


Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu

Opublikowane dnia Sty 29, 2011

Jest to jeden z najważniejszych i zdecydowanie najpiękniejszych zabytków architektonicznych znajdujących się w Polsce. To właśnie w poznańskiej katedrze pierwszy władca Polski Mieszko I brał chrzest. Była to również jak głosi napis na wejściu do budowli sakralnej siedziba pierwszych biskupów polskich.

Co więcej początki jej istnienia datuje się na X wiek, a co za tym idzie jest to również najstarsza świątynia jaka powstała na ziemiach Państwa Polskiego. Obecnie jest ona mieszanką różnych stylów architektonicznych, ponieważ budowla była wielokrotnie przebudowywana do obecnego kształtu.

Wpłynęły na to różne wydarzenia, z których najważniejszym była II wojna światowa. Jej wspaniałe wnętrze stanowi w zasadzie wystawę najpiękniejszych dzieł sztuki sakralnej, ponieważ spacerując po jej wspaniałym wnętrzu możemy zobaczyć piękne obrazy i płaskorzeźby, które przedstawiają fakty z życia świętych Piotra i Pawła, którzy są również patronami poznańskiej katedry.

Oprócz tego znajdziemy tu również groby pierwszych władców Polski, a chodzi tu przede wszystkim o Miszka I i Bolesława Chrobrego, a także sławniejszych arcybiskupów tj. Walenty Dymek, Antoni Baraniak. W środku znajdziemy również dzieła sztuki kapiące złotem najsławniejszych twórców sztuki sakralnej tj. Kazimierz Bieńskowski czy też Jana Michałowicza z Urzędowa.

Całość robi wrażenie, lecz to co przykuło moją największą uwagę to akustyka całej katedry, która jest wręcz rewelacyjna. Słuchając śpiewu jakiegokolwiek chóru w jej murach można poczuć jak piękno dotyka naszych serc i dusz. Moim zdaniem to właśnie dlatego ten zabytek architektury jest tak wyjątkowy i posiada swoistego rodzaju duszę.

Możesz również odwiedzić:

Skomentuj opis

You must be logged in to post a comment.