Najciekawsze dzieła światowej architektury
«
»


Angkor

Opublikowane dnia Gru 11, 2010

Przenieśmy się teraz w naszej fascynującej podróży po różnego rodzaju cudach architektonicznych, na tereny dzisiejszej Kambodży, gdzie znajduje się zabytkowe miasto Angkor. Co więcej to należałoby również dodać, że jest to największy zabytkowy kompleks na świecie, który został wybudowany około I w. p.n.e.

Należałoby również dodać, że swoją potęgą przyćmiewa w zasadzie większość cudownych zabytków jakie dotąd widziałem. Jest to zabytek, który został wykonany w stylu raczej azjatyckim i bogactwo wzornictwa przyprawia o szybsze bicie serca.

Ta potęga architektoniczna przez wieki była skrupulatnie ukrywana przez dżunglę, która obrosła całe miasto tak szczelnie, że słuch o nim zaginął. Zostało ono ponownie odkryte dopiero około roku 1861 przez pewnego francuskiego uczonego, który przedzierał się dzielnie przez mroki potężnej puszczy.

Nazywał się on Henri Mouhot, a w swoich dziennikach dotyczących tejże wyprawy pisał, że miasto jest wspanialsze niż wszystkie zabytki Rzymu i Grecji. Trzeba przyznać, że Angkor jest tak imponującym zabytkiem architektonicznym głównie ze względu na swoją wielkość, która sięga około tysiąca kilometrów kwadratowych.

Oprócz tego około 4oo kilometrów kwadratowych stanowią wyłącznie różnego rodzaju zbiorniki wodne, których tak duża liczba była uwarunkowana faktem iż woda w Angkor była towarem niezbędnym do zaspokojenia potrzeb mieszkańców, a także nawadniania pól ryżowych.

Aby zwiedzić to architektoniczne dzieło sztuki należy spędzić w nim około jednego tygodnia aby zobaczyć wszystkie najciekawsze dzieła, lecz pamiętajmy, że całość zwala z nóg nawet najbardziej wytrawnego miłośnika pięknych budowli.

Możesz również odwiedzić:

    Nie znaleziono dopasowań

Skomentuj opis

You must be logged in to post a comment.